Azon kevesek kivételével, akik önállóan tudják intézni adóügyeiket, a többségnek szakembert kell meghatalmazni, hogy adókötelezettségének eleget tudjon tenni.
Ne adjuk meg a saját ügyfélkapus belépési adatainkat, ha nem muszáj, hanem adjunk meghatalmazást szakértő segítőnknek, hogy helyettünk és nevünkben el tudjon járni a NAV-nál.
Ennek legegyszerűbb módját az ONYA (Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás) kínálja. Megmutatom hogyan!
Írjuk be az ONYA url-címét: https://onya.nav.gov.hu/

Ügyélkapun lépjünk be:

Ezt látjuk, amikor bent vagyunk:

Kinek kell február 25-ig nyilatkozni?
A 21NYHIPA nyilatkozatot annak kell beadni, aki az általános szabályok szerint éves bevallása alapján adóelőlegfizetésre kötelezett, és 2021-re nem az eredeti %-al számolt iparűzési adóelőleget szeretné márciusban és szeptemberben megfizetni, hanem annak 50%-át. Az 50%-os adóelőleg érdekében kell beadni február 25-ig a nyilatkozatot a megadott nyomtatványon a NAV-nak. Ha nem adja be, akkor 2021-re megfizeti adóelőlegként a 2020. évi adóbevallása szerinti összeget, és majd a 2021.évi éves bevallásban, melyben maximum 1% lesz az adókulcs, visszaigényelhető adója lesz, ha az év során a magasabb adókulcs alapján fizetett adóelőleget.
Ha a településen 0,8% az iparűzési adó, és a vállalkozás beadja az adóelőleg felezéshez a nyilatkozatot, és az eredeti adóelőleg felét fogja megfizetni 2021. évre, akkor az éves adóbevallásban, melyben 0,8% lesz továbbra is az adókulcs, nagyobb összegű éves adókiegészítést kell majd fizetnie. Ezért azokon a településeken, ahol eddig is 1% vagy kevesebb volt az adó, nem javasolt beadni a 21NYHIPA nyomtatványt, mert 2022 májusában fog jelentkezni egy nagyobb különbözet.
A nyilatkozatot február 25-ig azok adják be, akik 1,5-2%-os iparűzési adót fizettek eddig. Ekkor az eredeti adóelőleg felét kell majd befizetni, és az éves adóbevallásban az 1%-al meghatározott tényleges adó és az 50% eredeti adóelőleg különbözete nagyságrendileg nem fog nagy különbséget kiadni.
Mi van a katásokkal?
Ők nem fizetnek adóelőleget. Számukra az adót az önkormányzat kivetéssel írja elő. Tehát az adó és az adóelőleg fogalma nem ugyanaz. A 21NYHIPA nyilatkozatot az adóelőleg felezése érdekében kell beadni. A katás nem fizet adóelőleget. És mivel az iparűzési adó 1%-os maximuma feltétel nélkül tény a 4 milliárd árbevétel/mérlegfőösszeg alatti vállalkozások számára, gyakorlatilag nem kell tenniük semmit. Ezért láthatják az adófolyószámlájukon, hogy az önkormányzatok már a rendelet szerinti csökkentett iparűzési adót írták elő 2021-re.
Most akkor beadjam, vagy ne adjam a nyilatkozatot?
Megmondom őszintén, én beadtam mindenkinek, még a katásoknak is. Ha ennyi bizonytalanság van egy jogszabály alkalmazása körül, akkor ezen az egy-ixes beadványon ne múljon az adócsökkentés! Ez még mindig egyszerűbb, mint utólag a magam igazát átverni a hatóság ügyintézőin.
Remélem, segítettem a helyzet helyes értelmezésében!